Při přípravě povrchu je důležité pamatovat na to, že cokoliv na začátku ošidíme, to se nám ve finále vymstí. Důležitý je již samotný výběr materiálu a jeho prvotní opracování. Dejte si pozor na použití lepidel při dýhování. Důležitá je také vhodně zvolená technika broušení včetně výběru správné brusky.
Ještě jednou, je to důležité - COKOLIV NA ZAČÁTKU OŠIDÍME, TO SE NÁM VE FINÁLE VYMSTÍ.
Broušení
- Po strojovém broušení na pásových bruskách P 080 – P120 přejdeme k ručnímu broušení nejlépe excentrickou bruskou s výkmitem 5 mm.
- Příprava masivního / dýhovaného materiálu pod základní laky - používáme brusivo o zrnitosti P 120 – P 150
- Příprava masivního / dýhovaného materiálu pod mořidla – používáme brusivo o zrnitosti P 150 – P 180
- Při broušení je nutné dbát na používání ostrého brusiva (často měnit brusný kotouč)
- Během broušení dbáme na odstranění brusného prachu z povrchu (čím víc prachu, tím méně účinné broušení)
- Pečlivě odstranit veškeré zbytky lepidel
- Pro přípravu pod VŘ mořidla doporučujeme plochu obrousit zrnitostí P 150, zvlhčit a následně přebrousit zrnitostí P 180
- Při zpracovávání pryskyřičných dřevin je nutné dbát na pečlivé odstranění pryskyřice před započetím broušení (plochy umýt např. ředidlem DILS00AC (aceton)
- Pokud výše uvedené neprovedete, bude brusný materiál zanesen pryskyřicí a při jeho dalším použití budete roznášet pryskyřici na další dílce.
- V případě moření DB materiálu nepoužívat kovové předměty (štětce, špachtle, stříkací technika pouze v nerezovém provedení).
Čeho se důsledně vyvarovat:
- Nepoužívat na dílnách přípravky na bázi silikonu – jemný silikonový aerosol dopadá na vše v okolí a může znemožnit provedení povrchové úpravy (rybí oka).
- Pro provedení mezibrusu mezi základním a vrchním lakem doporučujeme použití excentrické brusky s výkmitem 3 mm.